www.sustainable-transport.org.il 
ברוכים הבאים לאתר נהיגה בשכרות. יש לכם שאלה? אנחנו רוצים לעזור!
 

נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות בזמן פסילה, מה העונש הצפוי?

נהג משאית שרישיונו נשלל עקב גרימת תאונת דרכים קטלנית הורשע על פי הודאתו בכתב אישום המייחס לו עבירות של נהיגה בזמן פסילה בניגוד לסעיף 67 לפקודת התעבורה, נהיגה תחת השפעת אלכוהול, בניגוד לתקנה 26(2) לתקנות התעבורה, ותקיפה סתם בניגוד לסעיף 379 לחוק העונשין. בית משפט השלום בקריית גת נדרש לקבוע את עונשו.

על
פי עובדות כתב האישום, בחודש מרץ 2004 נפסל הנאשם בנוכחותו, על ידי בית המשפט המחוזי,  מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה בת עשר שנים. בחלוף תשע שנים, בחודש מרץ 2013, לאחר ששתה משקאות אלכוהוליים ובעקבות ויכוח עם בת זוגו, נהג הנאשם ברכב כשהוא תחת השפעת אלכוהול, וביודעו כי הוא פסול מלנהוג. בהמשך חזר לביתו, שם החל לזרוק חפצים. בהמשך ניסתה אמו להרגיעו, אך אז הוא תקף אותה בכך שדחף אותה והפיל אותה אל הרצפה.

במסגרת הסדר הטיעון הציגו הצדדים הסדר טיעון שלפיו הנאשם יודה בכתב אישום מתוקן, יורשע בעבירות של נהיגה בזמן פסילה, נהיגה תחת השפעת אלכוהול ותקיפה סתם, וישלח לשירות המבחן. הצדדים לא הגיעו להסכמה בנוגע לעונש ההולם.


הנאשם נרדם על הגה המשאית והרג שני שוטרים


מתסקיר שירות המבחן
עלה כי בעבר הנאשם עבד כנהג משאית, במהלך עבודתו נרדם על ההגה ועל רקע עייפות גרם לתאונה קטלנית שבה פגע בשוטרים שעמדו במחסום. כתוצאה מהאירוע הקטלני שני שוטרים מצאו את מותם. בגין עבירה זו ריצה עונש מאסר. לאחר מכן, עבד במפעלים שונים עד שבשנת 2015 נקטעה אצבעו במסגרת עבודתו ומאז מובטל. הנאשם לקח אחריות ביחס לעבירה הנוכחית והביע חרטה. 

שירות המבחן התרשם כי במכלול נתוניו של הנאשם הסיכון להישנות ביצוע עבירות דומות הוא בינוני עד נמוך. קצין המבחן המליץ על העמדת הנאשם במבחן למשך שנה, שבמסגרתו ישולב בסדנאות תעסוקה. בשל העובדה כי הנאשם מתמודד עם מוגבלות ומנסה לשקם את חייו, וכדי להפנות מאמצים לשיקומו האישי והתעסוקתי, לא ניתנה המלצה על צו שירות לתועלת הציבור, ומחוות דעת הממונה על עבודות השירות
נמצא כי הוא כשיר לריצוי מאסר בדרך של עבודות שירות.

המאשימה הפנתה למסוכנות הרבה שנשקפה מהעבירות, וטענה כי מתחם העונש ההולם נע ממאסר על תנאי ועד שנת מאסר ועתרה להשית על הנאשם את הרף העליון לאור חומרת העבירות ועל רקע עברו.


עורך דינו של הנאשם הפנה לכך שהתקיפה היא ברף התחתון, והמתלוננת נפלה כתוצאה מאיבוד שיווי משקל. לדבריו, הנאשם הודה בעבירה של נהיגה בזמן פסילה, אך טעה בחישוב הפסילה וסבר כי היא הסתיימה. עורך הדין הפנה לנסיבותיו האישיות של הנאשם
ולכך שהוא נעדר הרשעות בתחום התעבורתי, למעט הרשעה בגין הריגה מלפני 15 שנה וציין כי שירות המבחן התרשם לחיוב ממנו בכך שהמליץ על הארכת פסילה על תנאי על אף שאין פסילה מותנית להפעלה.

עורך דינו של הנאשם ביקש להסתפק בענישה צופת פני עתיד ובפסילה קצרה. הנאשם הביע צער על מה שקרה, ביקש שלא יוטל עליו מאסר. דיון מתחם העונש ההולם כתב האישום עסק באירוע אחד שמורכב מעבירות שונות, לפיכך נקבע מתחם עונש הולם אחד לכל האירוע.


לאחר שבחן בית המשפט את המקרה קבע כי מתחם העונש ההולם לאירוע הכולל עבירה של נהיגה ונהיגה תחת השפעת אלכוהול נע ממאסר קצר שיכול וירוצה בעבודות שירות ועד 18 חודשי מאסר ופסילה בת ששה עד שישים חודשים.


בבוא בית המשפט לגזור את עונשו של הנאשם, זקף לזכותו את העובדה שבחר לקחת אחריות על מעשיו בהזדמנות ראשונה, וכן את היותו נעדר הרשעות קודמות ב- 13 השנים האחרונות, הן בתחום התעבורתי והן בפלילי. עם זאת זקף לחובתו את הרשעתו החמורה בעבירה של הריגה, עת נהג ברכב, אשר כתוצאה מנהיגתו נהרגו שני שוטרים.


בית המשפט הביא בחשבון את העובדה שהעבירה בוצעה לאחר שהנאשם במשך שנים ציית לעונש הפסילה שהוטל עליו. וכן את השפעת העונש על הנאשם, ובני משפחתו, את העובדה שהוא נפצע במסגרת עבודתו, כיום אינו עובד בשל מצבו הרפואי. וכן התחשב בהערכת שירות המבחן כי בנסיבותיו האישיות יש לתת דגש על הפן השיקומי בהיבט התעסוקתי, ואת התרשמות שירות המבחן למסוכנות בינונית עד נמוכה להישנות עבירות.


לאור כל הנסיבות, מצא בית המשפט הצדקה לגזור את עונשו של הנאשם בסמוך לרף התחתון של מתחם העונש ההולם. לפיכך, גזר עליו את העונשים הבאים: מאסר לתקופה של 60 ימים, שירוצה בדרך של עבודות שירות, מאסר על תנאי בן שלושה חודשים למשך שלוש שנים שלא יעבור עבירות שבהן הורשע, קנס בסך 1,000 שקלים או עשרה ימי מאסר תמורתו, פסילה בפועל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של 18 חודשים וצו מבחן למשך שנה. 

 

ת"פ 50141-12-13

 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה סייע לך 4.33 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 9)